Foodtruck- kuidas alustada oma toitlustusäri ratastel?

Kas oled salamisi unistanud oma restorani avamisest, kuid samal ajal kardad suuri kulutusi ja riske, mida üks toitlustuskoha pidamine kaasa võib tuua? Või oled sa hoopis lihtsalt üks kirglik kodukokk, kes soovib nüüd ja kohe oma loomingut maailmaga jagada? Kui nii, siis toitlustushaagis on just see, mida mida vajad.

Foodtrucki abil saad sa oma toidukunsti ja parimaid maitseid pakkuda inimestele ilma, et peaksid ettevõtte jaoks rentima suured restoraniruumid ja palkama selleks terve meeskonna. Toitlustusauto puhul on sinu esmasteks kulutusteks vaid foodtrucki ost või selle rent ning tooraine kulud. Sa ei pea muretsema tööjõu palkamise pärast vaid soovi korral saad sa ise olla nii kokk kui ka teenindaja. Samuti ei sõltu sinu äri enam konkreetsest asukohast.

Vaatame aga nüüd üheskoos üle, millised on esmased sammud ja vajalikud ettevalmistused, et saaksid oma foodtruck-äri edukalt käima lükata.

Mis asi on foodtruck?

Foodtruck on kas veoauto või järelhaagis, mis on kohandatud toidu valmistamiseks ja müümiseks. Sellised toitlustushaagised on varustatud kogu vajaliku köögitehnikaga alates pliitidest ja grillidest kuni külmikute ja isegi väikeste istumisaladeni välja.

Ja tegelikult panebki just sõidukis olev köögiinvetar paika selle, missugust menüüvalikut on võimalik foodtruckis pakkuda. Sa ei pea piirduma vaid burgerite ja friikate müügiga ning saad soovi korral valmistada ka tõelist gurmeetoitu või pidada hoopis pisikest jäätisekohvikut.

Toitlustusäriga alustamine

Nii nagu igat tüüpi ettevõtlusega alustamine vajab ka toitlustusäri maailma sukeldumine korralikku eeltööd. Enne kui tõttad omale foodtrucki ostma, tee ära põhjalik turu-uuring, et mõistaksid, missugune on toitlustusvaldkonna hetkeseis ning nõudlus.

Loomulikult tuleb silma peal hoida oma tulevastel konkurentidel. Vaata kus kohas nad paiknevad ning mis üritustel nad toitlustust pakuvad. Samuti tutvu nende menüüga ning mõtle, kuidas sina suudaksid oma toiduvalikuga teistest erineda ja veelgi parem olla. Veendu, et sinu menüü oleks ainulaadne ja põnev ning mis kõige tähtsam- ka maitsev!

Tutvu foodtruckide valikuga

Uuri erinevaid toitlustushaagiste pakkumisi ja nende lisavõimalusi. Näiteks Trailers24.eu pakub mitmeid juba valmislahendustega toitlustushaagiseid, mis on varustatud kõige vajalikuga, et saaksid koheselt oma äriga alustada. Ja mis kõige toredam, pakume ka foodtruckide rentimise võimalust. Seega ei pea sa kohe äri alustades tegema suurt väljaminekut haagise ostu näol. Lisaks on meie haagistel olemas kõik vajalikud sertifikaadid, mis vastavad Põllumajandus- ja Toiduameti nõuetele.

Alustame algusest

Esmalt peaksid sa registreerima oma tulevase ettevõtte äriregistris. Õnneks käib see Eestis suhteliselt lihtsalt ja kõike seda saad sa teha mugavalt ja otse internetis. Et aga saaksid toitlustusäriga päriselt alustada, on sul vaja toidu valmistamiseks ja müümiseks tegevusluba. Selline nõudmine kehtib Eestis kõigile toiduvaldkonna ettevõtetele. Kogu vajaliku info nende toimingute kohta leiad sa Põllumajandus- ja Toiduameti kodulehelt.

Lisaks tegevusloale peab toiduga kokkupuutuvatel töötajatel olemas olema ka kehtivad tervisetõendid ning läbitud peab olema toiduhügieenikoolitus. Kui kõik formaalsused on korda aetud, siis on aeg oma toitlustuskohale nimi mõelda- ikka selline mis oleks hästi meeldejääv!

Leia sobiv müügikoht foodtrucki parkimiseks

Päris igal pool sa oma toiduautot klientide teenindamiseks parkida ei tohi. Uuri alati kohalikust omavalitsusest või linnavalitsusest järgi, missugused on nende nõudmised ja reeglid sinu poolt soovitud piirkonnas. Arvesta muidugi ka sellega, et mida magusam on ´´müügikoht´´, seda suuremat hinda tuleb sul selle eest välja käia.

Kui aga plaanid oma toitlustushaagisega osaleda näiteks laatadel ja erinevatel toitlustuse üritustel, on internet ja Google suurepärased vahendid info kogumiseks. Uuri põhjalikult, millised üritused lähiajal toimuvad ning tutvu osalustasude ja muude olulisede detailidega. Mõtle, kas koha rent ning muud lisanduvad kulud tasuvad end ära ja kas sa suudad piisavalt palju müüa, et kasumisse jääda?

Turundus on võtmesõnaks

Keegi ei oska sinu juurde tulla, kui nad isegi ei tea, et sinu toitlustuskoht üldse eksisteerib. Loo ettevõtte jaoks erinevad sotsiaalmeedia kontod ning anna inimestele teada, et uus toitlustuskoht on avatud.

Postita Instagrami ja Facebooki kvaliteetseid fotosid ja videoid oma toitudest ning eripakkumistest. Ära unusta lisada ka menüüd ning anna kindlasti oma jälgijatele teada, missugustel tulevastel üritustel sinu toiduautot kohata võib.

Kuna sotsiaalmeedia kontod on tänapäeval must-have, siis ole sina veelgi sammuke oma konkurentidest ees ning tee oma ettevõtte jaoks korralik veebileht. Selle olemasolu tõstab veelgi sinu usaldusväärsust ning aitab inimestel leida rohkem informatsiooni ettevõtte tegemiste kohta. Kodulehe puhul jälgi, et seal olev info oleks ajakohane ja adekvaatne. Kui sinu menüü või hinnakiri muutub, siis tee kindlasti muudatused ka oma kodulehel.

Tee oma unistused teoks!

Unista suurelt ja muuda oma unistused reaalsuseks. Kuigi toitlustusäriga alustamine võib esmapilgul tunduda keeruline, sest nüansse ja nõudeid on palju, siis tegelikult ei ole see nii raske. Tee omale lihtsalt kõik põhitõed selgeks, uuri seaduseid ning pane paika oma äri- ja turundusplaan.

Kui aga hakkad omale otsima sobivat foodtrucki, siis võta meiega kindlasti ühendust. Kui teed oma haagise valiku Trailers24.eu lehelt, siis võid olla kindel, et oled valinud omale koostööpartneri, kes toetab sind igal sammul!