Järelhaagis ehk mida haagist ostes silmas pidada tasuks?
Järelhaagis on suurepärane abivahend, kui sul on vaja transportida suuremaid esemeid, mis tavalisse sõiduautosse ära ei mahu. Enne kui tõttad omale haagist ostma, mõtle hoolikalt läbi missugust järelhaagist sa omale täpselt vajad. Tee ära korralik eeltöö, tutvu erinevate haagise mudelitega ning uuri nende lisavõimaluste kohta.
Haagiseid on müügil mitut erinevat tüüpi ning igal ühel neist on oma otstarve. Kuid lisaks haagise tüübile on ka mitmeid teisi näitajaid, mida tuleks arvesse võtta. Teeme lühitutvustuse haagiste tehnilistest näitajatest ning sellest, mis nende taga peitub.
Järelhaagise kandevõime
Esimene ja kõige olulisem asi, mida järelhaagise ostmise puhul tuleb arvestada on selle kandevõime. See näitab, kui suurte raskuste vedamist haagis välja kannatab. Kandevõime tuleb valida sõltuvalt sellest, mida plaanid haagisega transportida. Kui soovid vedada näiteks mootorratast või paati, piisab väiksema kandevõimega haagisest. Kui tahad aga vedada ehitusmaterjale või muud rasket kaupa, siis on vaja juba suurema kandevõimega järelhaagist.
Järelhaagise täismass
Täismass näitab, kui palju kaalub haagis koos koormaga. Haagise täismass on järelhaagise tootja poolt paika pandud ning seda ei tohi ületada.
Täismassi järgi jagunevad järelhaagised kolme kategooriasse:
- O1 kategooria (kerghaagis) – täismass kuni 750 kg, pidurid pole kohustuslikud.
- O2 kategooria – täismass 750 kg kuni 3500 kg, inertspidurid.
- O3 kategooria – täismass 3500 kg kuni 10 000 kg, pideva toimega pidurid.
O1 kategooria haagised on kõige kergemad ja lihtsamad. Neid kasutatakse tavaliselt mootorrataste, paatide ja muude kergete esemete transportimiseks. O1 kategooria haagistel ei ole pidureid, kuid need peavad olema varustatud stabilisaatoritega.
O2 kategooria haagised on suuremad ja raskemad kui O1 kategooria haagised. Neid kasutatakse tavaliselt ehitusmaterjalide, masinate ja muude raskete esemete transportimiseks. O2 kategooria haagised on varustatud inertspiduritega.
O3 kategooria haagised on suurimad ja raskeimad järelhaagiste seas. Neid kasutatakse tavaliselt veoautode ja muude raskeveokite järelhaagistena. O3 kategooria haagised on varustatud pideva toimega piduritega, mis tagavad nende ohutuse ja stabiilsuse ka juhul, kui sõidukid veavad väga raskeid koormaid.
Järelhaagise mõõtmed
Eesti Vabariigis kehtiva liiklusseaduse kohaselt ei tohi järelhaagise suurim pikkus olla üle 12 meetri, kõrgus üle 4 meetri ja laius üle 2,55 meetri. Lisaks on oluline märkida, et järelhaagise lubatud mõõtmed sõltuvad ka veduki ehk vedava sõiduki mõõtmetest. Veduki ja haagise kogupikkus ei tohi ületada 18,75 meetrit.
Kui sul ei ole aga plaanis just maju teisaldama hakata või väga suuri asju vedada, siis peaksid saama kõik vajalikud mööbliesemed veetud ka kõige tavalisema kerghaagisega, mille mõõtmed jäävad oluliselt alla maksimaalselt lubatud mõõtmetele.
Eestis on näiteks enimostetud kerghaagised mõõtmetes 3 m x 1,5 m. Selline haagis on piisavalt suur, et ära mahutada näiteks mootorratas, ATV, mööbel ja ka muud väiksemad transportimist vajavad tooted. Samal ajal on selline järelhaagis piisavalt kompaktne ning sellega on lihtne liigelda ja manööverdada. Muidugi kui elad linnast väljas, siis ilmselt ei pea sa väga manööverdamise peale mõtlema, kuid linnaliikluses on liiga pika haagisega sõitmine kordades tülikam.
Lisavarustus
Haagistele saab paigaldada ka erinevat lisavarustust vastavalt vajadusele: näiteks pidurid, katus, tagaluuk ja külgmised seinad. Toiduhaagiste puhul käib lisavarustuse alla ka köögiinventar ja muu sisustus. Trailers24 toitlustushaagistele pakume me täisteenust, ehk aitame soovi korral haagisesse paigaldada ka kõik vajamineva köögitehnika ning vajalikud sisustuslahendused.
Kui plaanid haagise ostu, siis võta meiega ühendust ja saa rohkem teavet meie järelhaagiste kohta. Leia oma uus haagis Trailers24.eu-st!