Kuidas valida õiget tüüpi haagis ning mida vajad selle kasutamiseks?

Olugi, et auto on sinu heaks sõbraks ning aitab sul jõuda punktis A punkti B, siis mõnikord võib juhtuda nii, et kõik vajalik ei mahu autosse ära. Näiteks kui sul on plaan kolida ning mööblit transportida või koju tuua hoopis erinevat ehitusmaterjali oma kodu üles vuntsimiseks. Sellisel juhul vajab sinu parim sõber auto veel omale ühte lisasõpra haagise näol.

Haagis on nimelt sõiduk, mis on mõeldud teise sõiduki järel vedamiseks. See on suurepärane võimalus transportida asju, mis ei mahu sinu autosse ära. Haagised on saadaval paljudes erinevates suurustes ning neid on müügil ka mitut erinevat tüüpi, et saaksid valida just endale kõige sobivaima mudeli.

Haagiste tüübid ja nende kasutusalad

  • Pardahaagis on kõige levinum haagise tüüp. Seda kasutatakse mitmesuguste kaupade, seadmete ja ka sõidukite transportimiseks. See on ideaalne suurte esemete, näiteks saematerjali, ehitusmaterjalide ja masinate vedamiseks.
  • Suletud haagis on loodud transpordi ajal kaupade, seadmete ja sõidukite kaitsmiseks. Seda kasutatakse tavaliselt selliste esemete transportimiseks, mis on õrnad ning vajavad kaitset nagu näiteks mööbel ja elektroonika.
  • Külmhaagis on ette nähtud temperatuuritundlike kaupade nagu näiteks toiduainete, ravimite ja kemikaalide transportimiseks. Sellel on olemas temperatuuri reguleerimise süsteem, mis hoiab selle sisemuses kindlat temperatuuri.
  • Paak- ehk tsisternhaagis on mõeldud vedelike või gaaside transportimiseks. Seda kasutatakse tavaliselt naftasaaduste, kemikaalide ja ka näiteks vee transportimiseks. Paakhaagised on erineva suuruse ja kujuga, olenevalt transporditava vedeliku- või gaasi tüübist.
  • Loomade haagised on spetsiaalselt loodud loomade transportimiseks. Need võivad olla nii avatud kui ka kinnised ja neid on saadaval erinevates suurustes. Loomade haagised on varustatud selliste funktsioonidega nagu polsterdus, ventilatsioon ja veepaagid, et tagada loomade ohutus ja nende heaolu transpordi ajal.
  • Autoveohaagis on mõeldud autode transportimiseks. Sellel on mitmetasandiline platvorm, mis mahutab mitu autot. Autoveohaagiseid kasutavad tavaliselt automüüjad, rendiettevõtted ja üksikisikud, kes peavad transportima mitut samaaegselt mitut erinevat sõidukit.
  • Toitlustushaagis on haagis, mis on kohandatud toidu valmistamiseks ja serveerimiseks. Seda kasutatakse tavaliselt väliüritustel nagu festivalid, laadad ja spordivõistlused.
    Kerghaagis on haagis mille täismass ei ületa 750 kilogrammi. Seda tüüpi haagiseid kasutatakse tavalise sõiduauto järelveoks.

Haagise vedamiseks vajad sa veokonksu

Kui sul on veokonksuga sõiduk, siis on kõik juba väga hästi. Paljudel sõidukitel aga veokonks puudub. See muidugi ei ole suur mure, sest konksu on võimalik paigaldada peaaegu igale autole. Neid neid on olemas kolme erinevat tüüpi: fikseeritud, eemaldatav ja pööratav.

Fikseeritud veokonks on parim valik juhul, kui sa kasutad haagist regulaarselt. Ühtlasi on selline lahendus ka kõige soodsam ning ei vaja mingit hooldust. Eemaldatav veokonks sobib sõidukile siis, kui sa ei plaani just üleliia tihti haagist oma auto järel vedada. Ja nii nagu nimigi juba reetis, siis on võimalik seda lihtsalt eemaldada, kui sa seda parasjagu ei vaja.

Pööratav veokonks on hea lahendus, kui soovid, et veokonks oleks alati olemas, kuid ei taha, et see auto välimust rikuks. Pööratava veokonksu saad mugavalt peitu panna, kui sa seda parasjagu ei kasuta.

Veokonksu pistikupesa

Haagise ühendamiseks vajad sa ka lisaks konksule veel pistikupesa. Ja siit kohe tekib küsimus, et missugust pistikupesa kasutada. Pistikupesasid on olemas kahte erinevat tüüpi ehk 7- ja 13 kontaktiga. Tasub teada, et vanemad haagised on tavaliselt varustatud seitsme klemmise pistikupesaga. Kaasaegsed mudelid ja matkaautod on aga varustatud juba pesadega, millel on 13 klemmi.

Kui sa ei ole kindel, millist pistikupesa valida, siis on parem osta 13 klemmiga variant. See on uuem ja turvalisem standard. Muidugi saab ka 13 klemmiga pistikupesa ühendada seitsme klemmiga haagise külge, kui kasutad selleks adapterit. Adapterid on müügil väga mõistliku hinnaga.

Kinnita koorem õigesti ja ohutult

Õige laadimine on liiklusohutuse seisukohalt ülioluline. Kui koorem ei ole korralikult kinnitatud, võib see kiirendamise, pidurdamise ja ka sõiduki pööramise ajal liikuma hakata. See omakorda võib põhjustada õnnetusi nagu näiteks haagise sõiduki küljest lahtitulekut või kergemal juhul võib see lihtsalt sõiduomadusi mõjutada.

Koorma ohutuks laadimiseks kinnita see kindlalt, kasuta selleks kas tugevaid köisi või spetsiaalseid kinnitusrihmasid. Aseta koorem võimalikult haagise keskele ning ära lae oma haagist üle. Ehk siis ära paiguta sinna liiga palju asju, mis ületaksid lubatud kandevõimet. Kui sa ei tea kui suur selle kandevõime on, siis leiad vajaliku info üles haagisega kaasas olevatest dokumentidest.

Kindlasti tasub üle rääkida ka seda, et B-kategooria juhiluba annab sulle loa vedada kerghaagist täismassiga kuni 750 kg ja haagist mis ei ole kerghaagis tingimusel, et auto ja haagise täismasside summa ei ületa 3500 kg. Kõige olulisem sai siinkohal kirja pandud ning soovime sulle ohutut liiklemist ja kaubavedu!

Kui plaanid omale haagise ostu, siis vaata ka kindlasti Trailers24.eu tootevalikut. Oleme sulle abiks uue sobiva mudeli leidmisel. Võta meiega ühendust!